Architektura baroku w polsce prezentacja

Pobierz

Kościół jezuitów w Krakowie .. Muzyka.. Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.. W XVII stuleciu rozpowszechnił się w niemal całej Europie, chociaż jego najsilniejszym ośrodkiem pozostawała Italia.. Barok styl ( od konca XVI do poczatku XVIII wieku) korzystal z doswiadczen poprzednich epok.. Prezi's Big Ideas 2021: Expert advice for the new yearPrezentacja Rafała Polakowskiego z klasy 2BTR ZS CKR w Starym Lubiejewie wykonana na lekcję języka polskiego.Barok - nazwa pochodzi od portugalskiego słowa barocco oznaczającego nieregularnie rozwinięta perłę, albo inaczej perłę o nieregularnych kształtach; w języku francuskim baroqe w XVI wieku oznaczało bogactwo ozdób.. Prof. Czesław Hernas dzieli barok na następujące etapy: barok wczesny (1580 -1620) barok dojrzały (1620 - 1670) barok późny (1670 - 1730 (60)) Jak widać w baroku mieści się cały wiek XVII, a nie były to czasy spokojne, lecz lata.Barok, zarówno w warstwie światopoglądowej jak i estetycznej, nie był bezpośrednim zaprzeczeniem zdobyczy Odrodzenia.. W Polsce, podobnie jak w innych krajach Europy, pierwsze barokowe kościoły .Architektura barokowa w Polsce - dzieła architektoniczne powstałe w Polsce w okresie kontrreformacji i długoletnich wojen, zgodnie z założeniami sztuki barokowej..

Główne okresy baroku to barok wczesny, dojrzały i późny.

Natomiast pierwsza w Europie typowo operowa scena powstała w Polsce, na dworze Władysława IV.. Kościoła katolickiego i kontrreformacją.. Wczesny barok pojawił się w Polsce natychmiast po swoich narodzinach we Włoszech, a jego głównym propagatorem był dwór królewski Zygmunta III Wazy i zakon jezuitów.. Styl ten ukształtował się najpierw we Włoszech, następnie rozpowszechnił w Europie i Ameryce Łacińskiej.. Zaburzenie zasady renesansowej harmonii dla harmonii pojętej jako synteza przeciwieństw i ruchu oraz wprowadzenie metafizycznego niepokoju wynikało z innowacyjnego przetworzenia tradycji humanistycznej.Barok w polsce.. Był to czas wojen ze Szwecją, Rosją, Turcją oraz powstań kozackich: Kosińskiego, Nalewajki, Chmielnickiego.Rozwój architektury barokowej w Polsce jest ściśle związany z mecenatem.. Najlepszym przykładem może być Ekstaza św. Teresy (Giovanni Lorenzo Bernini).. Barokowa świątynia projektu Jana .Swoboda w architekturze oznaczała natomiast rezygnację z renesansowych regularności i proporcji: Jeżeli [Barok] stosował porządki - to kolosalne, jeśli słupy - to podwójne, jeśli kolumny - to najchętniej kręcone, jeśli szczyty - to wyginane i przerywane (O. Narbutt, O pojęciu baroku , seria Studia Estetyczne, t. 4 .Dlatego przedstawiano je w przełomowym momencie, chwili decydującej, w której obrazowany człowiek wpadał w zachwyt, gniew czy inne silne uczucie..

Do najsłynniejszych architektów tworzących w okresie baroku w Polsce byli: J. i J. Fontanowie, M. Castelli, A.W. Locci, P.

Na skrzyzowaniu nawy glównej z poprzeczna, znajdowala sie kopula, a w niejBarok to styl w sztuce, architekturze i urbanistyce trwający od końca XVI do połowy XVIII wieku (zależne od ośrodka nieco wcześniej lub później).. W ostatnich latach odkrywane są nowe fragmenty położonego na wyspie Thera (Santorini) miasta Akrotiri, zniszczonego przez wybuch wulkanu ok. 1600 pne.Plik Barok prezentacja.ppt na koncie użytkownika dominxd1210 • folder Sztuka • Data dodania: 27 paź 2012.. Koncept to wyszukany, oryginalny i niespodziewany pomysł, na którym oparty jest utwór poetycki, zarówno pod względem budowy jak i treści) Gongoryzm (kierunek w barokowej poezji hiszpańskiej XVII wieku .Łączy w sobie słowo (tekst opery, czyli libretto), obraz (wystawienie sceniczne) i muzykę.. Na rozległych obszarach Rzeczypospolitej krzyżowały się w XVII w. wpływy różnych cywilizacji.. Pierwszym wybitnym twórcą oper był włoski kompozytor, Claudio Monteverdi.. Nastąpił też rozkwit rzemiosła .Title: BAROK 1 BAROK STYL I EPOKA.. W Polsce malarstwo barokowe reprezentowali: T. Dolabella, J. Tretko, M.A. Palloni, J. Szymonowicz-Siemiginowski.. Na bogatą i zróżnicowaną kulturę mieszkających tu narodów oddziaływały przykłady budownictwa, malarstwa i rzemiosła, strojów i rozrywek z Zachodu i Wschodu..

W 1595 roku spaliły się apartamenty prywatne króla w skrzydle północnym Zamku w Wawelu, a ich odbudowa podjętaPoczątki baroku w Polsce Architektura sakralna.

Apostołów .. Miał co prawda wspólne założenia estetyczne, ale w różnych krajach przybierał różne formy, nawiązując często do lokalnych tradycji.Najpopularniejsze zabytki barokowej architektury w Polsce: kościół św. Piotra i Pawła w Krakowie, zamek Krzyżtopór w Ujeździe (1644 rok).. Zasięgiem ogarnęła całą Europę i Amerykę Łacińską.. Piotra i Pawła.KULTURA BAROKU W EUROPIE Opracowała Helena Tomaszewska Sztuka baroku - rzeźba Giovanni Bernini, Ekstaza św. Teresy Giovanni Bernini, Fontanna Czterech Rzek Sztuka baroku - rzeźba Fontanna di Trevi Muzyka barokowa Cechy muzyki barokowej: budowa wspaniałych organów, rozwój teatrów operowych we Włoszech, formy: opery, msze, oratoria, koncerty solowe, pasje Za początek baroku w .Prezentacja na historię.. Budowle byly monumentalne, pelne róznorodnych dekoracji.. W tych wiekach Barok pojawiał się i wygasał niejednocześnie.. Kościół wizytek w Krakowie Kościół wizytek w Krakowie to tak naprawdę rzymskokatolicki kościół św. Franciszka Salezego, zbudowany w 1695 roku.. pod wezwaniem św.. Architektura barokowa następowała po renesansowej, kolejną fazą jest architektura rokokowa.W trzecim tysiącleciu pne (2700-2400 pne) na wyspach Morza Śródziemnego rozwijała się kultura minojska, której najlepiej zachowanym zabytkiem jest pałac w Knossos na Krecie, zbudowany w obecnie istniejącym układzie ok. 1400 pne..

Wiek XVII w dziejach sztuki polskiej był okresem bardzo złożonym, a w rezultacie przejściowym, poprzedzającym supremację dojrzałego baroku.Które barokowe budowle w Polsce są najpiękniejsze?

Wszystko to w połączeniu z rodzimą tradycją ulegało przetworzeniu w oryginalne formy zwane .Konceptyzm (główny prąd w poezji baroku, cechujący się dążeniem do nieustannego zadziwiania, zaszokowania czytelnika.. Specyficznym elementem polskiej sztuki okresu baroku był sarmatyzm.Barok w architekturze, rzeźbie i malarstwie został zapoczątkowany we Włoszech w 2. połowie XVI w., trwał do połowy XVIII w. Barok w rozumieniu dzisiejszym oznaczał styl trwający od II połowy XVI wieku do 1760 roku, łącznie ze stylem rokokowym, który jest ostatnią fazą baroku.Sztuka barokowa w Polsce - występowanie cech stylistycznych baroku w sztuce polskiej na terenach Rzeczypospolitej Obojga Narodów od końca XVI do połowy XVIII wieku.. Ferrari, Tylman z Gameren.BAROK Cechy malarstwa barokowego Sztuki plastyczne baroku ekspresja światłocień dysharmonia bogata symbolika efektowny iluzjonizm religijność i mistycyzm bogactwo formy dzieł sztuki (czasem sztuczność) tematyka religijna, mitologiczna, alegoryczna, historyczna, portretowa Adoracja Rubens Architektura - cechy Architektura baroku Kościół Św.Mikołaja w Pradze monumentalizm dynamika .Kultura polska w XVII w.. Trudno je wybrać, ale mamy kilka podpowiedzi.. Czas prowadzenia długoletnich wojen z sąsiadującymi państwami (Szwecją, Rosją, Turcją) oraz niepokojów wewnętrznych.. SZTUKA BAROKOWA W EUROPIE I POLSCE; 2 BAROK.. Te piękne bazyliki, zamki i aule warto odwiedzić jako perełki stylu barokowego w naszym kraju.. Trwał aż do XVIII wieku, kiedy to przekształcił się w rokoko, później w klasycyzm.Cechy baroku - architektura rozwój budownictwa kościelnego i świeckiego dążenie do monumentalności wielkie masy brył kształty elewacji i planów płynne, powyginane złudzenie ruchu i dynamiki wnętrza bogato zdobione malowidłami iluzjonistycznymi bogactwo dekoracji i ornamentów budowa miast na planie gwiazdy efekty światłocieniowe uzyskiwane przez wygięcie ścian budowli efekty .Sztuka Baroku rozwijała się w XVII wieku i na początku wieku XVIII.. Barok pojawił się pod koniec XVI wieku, w okresie dominacji w architekturze polskiej stylistycznej formy późnego renesansu z przewagą manieryzmu.Prekursorami nowego stylu byli jezuici, sprowadzeni do Polski w 1564 r., cieszący się poparciem dworu i magnaterii..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt