Uzupełnij opowieść gerwazego

Pobierz

— Dziewczyna w ogórkach.WYPEŁNIA ZESPÓŁ NADZORUJĄCY miejsce na naklejkę KOD UCZNIA PESEL .. W zamku rozegrała się historia, która na wiele lat skłóciła rody Sopliców i Horeszków.. Ze Stolnikiem w bliskich kontaktach był Jacek Soplica, nazywany Wojewodą .Filmy.. Czy to kierują nim obowiązki sprawującego urząd klucznika, czy może coś innego?. W zamku rozegrała się historia, która na wiele lat skłóciła rody Sopliców i Horeszków.. Filmy.. Odwzajemniona miłość 7.. A. poddani C. wspominają wspólne biesiady B. przyjaciele D. oskarżają Widmo o bezduszność Zadanie 4.Opowieść Gerwazego ma charakter przemowy.. Gerwazy był służącym …………………………………………………….. Klucznik chce przekonać Hrabiego do zmiany decyzji w sprawie zamku.. — Ostatni z dworzan opowiada historią ostatniego z Horeszków.. Podstępny Horeszko wykorzystał to, aby mieć lepsze stosunki z urzędnikami, a tak naprawdę szukał innego kandydata na męża dla .1.. Instrukcja dla ucznia .. 1921)/Księga druga: Zamek.. Mocna rzecz POLECAM!. Śmierć Stolnika 11.. Podstępny Horeszko wykorzystał to, aby mieć lepsze stosunki z urzędnikami, a tak naprawdę szukał innego kandydata na męża dla swojego dziecka.PAN TADEUSZ Zad1.Opowieść Gerwazego ma charakter przemowy.Zanalizuj ją,a następnie napisz własną mowę-oskarżycielską lub obrończą: -Przedstaw tezę o niewinności lub winie Jacka Soplicy..

Uzupełnij opowieść Gerwazego.

Gerwazy poprzysiągł zemstę rodzinie Sopliców, ponieważ Jacek Soplica zabił Stolnika Horeszkę.. Ze Stolnikiem w bliskich kontaktach był ……………………………………………………., nazywany ………………………………………… .. Próbny egzamin ósmoklasisty Język polski DATA: marzec-kwiecień 2020 r. CZAS PRACY: do 180 minut.. poleca 84 %.O swoim panu Gerwazy mówił jak o człowieku o kryształowym charakterze, dobrym, wielkodusznym.. Mówił, ze nazywają go wojewodą tylko przez żart, że jest zarozumiały, natrętny.. 0.Opowieść Gerwazego "Pan Tadeusz".. • uczniowie, pracując w grupach nad fragmentem tekstu (nauczyciel rozdaje grupom ksero odpowiedniego fragmen-tu, tak aby uczniowie mogli zapisywać swoje uwagi bezpośrednio na nim), analizują kompozycję mowy Gerwazego,Osobą, z ust której poznajemy historię zamku Horeszków w "Panu Tadeuszu" jest klucznik Gerwazy, który był oddanym i wiernym służącym rodu Horeszków.. Swoją opowieścią pragnął przekonać Hrabiego, potomka Horeszków, aby walczył o prawo do posiadania owego majątku.. Miał on jedyną córkę, ……………………………….. Gerwazy Rębajło - tak się on nazywał, A bez swej liberii się nie pokazywał.. Miał on jedyną córkę, Ewę .. Soplica pragnie oczyścić się z zarzutu mordercy i poplecznika zaborcy (zdrajcy ojczyzny).. Stolnik miał jedyną córkę Ewe, w której zakochał się Jacek Soplica..

Jest to wyjątkowo smutna opowieść.

Oskarżenie Jacka Soplicy 12.. Opowieść swą przedstawia Gerwazemu (słudze Horeszki) i Sędziemu (swemu bratu).. O Jacku natomiast, opowiadał, że jest ubogim szlachcicem, że nic nie posiada oprócz kawałka roli, szabli i wielkich wasów od ucha do ucha.. Napad Moskali na zamek 9. .. na podstawie tekstu uzupełnij tabelkę abel widziany .. opowieść gerwazego ma charakter przemowy szerlok holms żółta twarz streszczenieOpowieść Gerwazego o historii zamku Horeszków - plan wydarzeń.. Pojawienie się Jacka Soplicy 4.. Polowanie z chartami na upatrzonego.. W zamku rozegrała się historia, która na wiele lat skłóciła rody Sopliców i Horeszków.. P / F Uzasadnienie: 1.. Podstępny Horeszko wykorzystał to, aby mieć lepsze stosunki z urzędnikami, a tak naprawdę szukał innego kandydata na męża dla swojego .9.. Czarna polewka 8.. - Gerwazy namawia Hrabiego do walki o zamek.. Wydarzenia historyczne wpływały na dzieje zamku, o czym świadczy poparcie Stolnika dla Konstytucji 3 maja oraz chęć udzielenia pomocy konfederatom, a także atak Moskali na zamek.. Ta znajomość była cenna dla Horeszki, ponieważ ……………………………… miał duży wpływ na swoją rodzinęOpowieść o Gerwazym.. Wykorzystanie wpływów Jacka 5.. Chociaż o herbach jego nic ja nie słyszałem,Tekst składa się z 46 części.. Po pewnej chwili jednak uległ za namową Soplicy..

Miał on jedyną córkę, ……………………………….. .Uzupełnij opowieść Gerwazego.

Jest służącym Horeszków, który opiekuje się zamkiem.. Wybierz odpowiedź spośród oznaczonych literami A i B oraz odpowiedź spośród oznaczonych literami C i D.. — Gość w zamku.. Zaloty szlachty do Stolnikówny 3.. !• uczniowie zwracają uwagę, że w opowieści Gerwazego mamy do czynienia z przemilczaniem pewnych faktów, kłam-stwem, upowszechnianiem niesprawdzonych informacji, subiektywnym ocenianiem motywacji działań • uczniowie wyjaśniają, w jakich okolicznościach zostały opowiedziane obie historie, z czego wynikają różnice, któraGerwazy Rębajło: Zastanówcie się nad postacią Gerwazego.. Pojawienie się Jacka Soplicy 4.. Odwzajemniona miłość 7.. Zaloty szlachty do Stolnikówny 3.. Stolnik miał jedyną córkę Ewe, w której zakochał się Jacek Soplica.. Proszę czekać.. W zamku rozegrała się historia, która na wiele lat skłóciła rody Sopliców i Horeszków.. Uzupełnij schemat i dokończyć rozwiązanieGerwazy przedstawia Horeszkę jako wspaniałego sprawiedliwego pana, którego był oddanym sługą, z kolei Soplica wyraża gorycz związaną z nieszczęśliwą miłością do córki właściciela zamku - Ewy, której nie dane mu było poślubic..

Mówił, ze nazywają go wojewodą tylko przez żart, że jest zarozumiały, natrętny.Uzupełnij opowieść Gerwazego.

Napad Moskali na zamek 9.. Spór o zamek )Opowieść wigilijna- plan wydarzeń.. Spotkania szlachty na zamku 2.. Jacek Soplica/ksiądz Robak leży na łożu śmierci.. Dawnymi czasy żył szlachcic wysoki, Siwy, cały w zmarszczkach, ale bystrooki.. Gerwazy był służącym na zamku u Stolnika Horeszki.. Tematem są koleje życia Jacka Soplicy.. "Pan Tadeusz" w muzycznej adaptacji wileńskiego ludowego zespołu "Zgoda".. Na pewno zgodzicie się ze mną, że Gerwazy wypełnia swoje obowiązki nad wyraz sumiennie?. Spotkania szlachty na zamku 2.. Ucieczka z Litwy 13.. Portal z którmy zaliczsz maturę.. -Sformułuj zdanie,które pozwoli ci zyskać przychylność słuchaczy.. Opowieść Gerwazego wywarła ogromne wrażenie na potomku Stolnika Horeszki, podziwiającym zamek.Napisz wiersz w którym pochwalisz cechy bycia dzieckiem.. Treść Grafika.. Postawa Gerwazego nie była bezinteresowna, gdyż zależało mu na tym, by odzyskać z rąk wrogich mu .Artykuł: Gerwazy charakterystyka fragmenty Wypracowania i ściągi.. Soplica opowiadał o tym, jak przez wyrzuty sumienia musiał wyjechać z kraju.Ile wody dolano do 300g roztworu cukru o stężeniu 10% jeśli otrzymamy roztwór miał stężenie 8%?. Uzupełnij opowieść Gerwazego.. Pamiętam, w roku jedenastym to było, Jak ujrzenie jego wielce mnie zdziwiło.. KSIĘGA DRUGA.. Chór Ptaków Nocnych to dawni A , którzy podczas dziadów .. Wykorzystanie wpływów Jacka 5.. TREŚĆ.. Stolnik miał jedyną córkę Ewe, w której zakochał się Jacek Soplica.. Do czego Gerwazy namawia hrabiego?. Dołącz do nas i ucz się w grupie.Opowieść Gerwazego "Pan Tadeusz".. Bohaterska obronaPan Tadeusz (wyd.. Podstępny Horeszko wykorzystał to, aby.. Stolnik miał jedyną córkę Ewe, w której zakochał się Jacek Soplica.. Czarna polewka 8.. Na podstawie treści lektury wypełnijcie tabelę:2.. Miejsce wyd.. Gerwazy był służącym …………………………………………………….. -Krótko przedstaw związane ze sprawą postaci i wydarzenia,wyjaśnij meritum sprawy.Opowieść Gerwazego "Pan Tadeusz".. Brainly to platforma social learningowa, dzięki której otrzymasz pomoc w zadaniu domowym.. 2.Uzupełnij poniższe zdanie..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt